Jak można zarazić się rzeżączką?

Ta choroba weneryczna powodowana jest przez bakterie żyjące w układzie rozrodczym, ale też w gardle czy odbytnicy. Dlatego też do zakażenia może dojść na kilka sposobów, zależnie od charakteru czynności seksualnej.

Najczęściej jednak do infekcji dochodzi podczas aktu seksualnego bez zabezpieczenia – wtedy bakteria bez trudu może podróżować między genitaliami męskimi i żeńskimi.

Nieleczona rzeżączka u kobiet w ciąży może skutkować zarażeniem dziecka podczas porodu. Jest to o tyle przykry akt, że bakteria może powodować u noworodka bardzo niekorzystne dla zdrowia zmiany chorobowe i stany zapalne. Jeśli chodzi o choroby weneryczne to płód może być zarażony przez matkę także kiłą.

Rzeżączką można zarazić się również przez korzystanie z tych samych przedmiotów higienicznych (ręczniki), czy innych rzeczy codziennego użytku, np. pościeli. Zachowując odpowiednie zasady higieny możemy jednak znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania.

Należy również zaznaczyć, że osoba raz wyleczona nie nabywa na rzeżączkę odporności – może zostać ponownie zarażona i doświadczyć takich samych symptomów.

Be the first to comment on "Jak można zarazić się rzeżączką?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*